Nejbližší termíny kurzů: sobota 11.10.2014

Vinuté perly - začátečníci - 3 volná místa 


  Chainmaille -

  základní vazba

 

 

 

Více v Kurzy a workshopy

Jste zde

Domů

Skleněné gombíky

Když se řekne Velkomoravská říše, vybaví se mnohým lidem gombík. Dá se říci, že tímto typickým šperkem  Velká Morava proslula.

Skleněné gombíkyJedná se o kulovité předměty opatřené očkem. Většinou byly vyrobené z kovu, často velmi bohatě zdobené tepáním, rytím, granulací nebo filigránem. Gombíky, které byly vyrobené z bronzu, mědi, nebo stříbra, bývaly často zlacené. V menším množství byly nalézány i gombíky skleněné. Ty pocházejí převážně z dětských hrobů. V jednom případě byl skleněný gombík nalezen v hrobu ženy. Největší množství nálezů gombíků je datováno do poslední třetiny devátého století. Protože gombíky byly v hrobech nacházeny vždy ve spojitosti s dalšími honosnými šperky či zbraněmi, je možné je interpretovat dokonce  jako určitý znak stavovské příslušnosti.

Nálezy skleněných gombíků v dětských hrobech si můžeme vysvětlit značnou výrobní náročností a tím i vysokou cenou bohatě zdobených kovových předmětů. Ty byly nejspíš určené bohatým a vlivným dospělým. Je dokonce možné, že skleněné gombíky si mohli dovolit i lidé mimo nejvyšší vrstvy. Mohly být dokonce jedním z prvků odlišujících módu bohatých lidí žijících v hradištích a obecného lidu žijícího mimo hlavní centra.

Skleněné gombíkyNalézané skleněné gombíky jsou obvykle kulovité, mírně zploštělé, o průměru okolo 1,5 cm. Jsou vyrobené obvykle ze zeleného či modrého průhledného nebo průsvitného skla. Většinou jsou jednobarevné, vzácně bývají zdobené barevnými oky. Očka bývají obvykle železná nebo bronzová.

Dodnes není zcela jasné, k čemu gombíky sloužily. Mohlo se jednat o šperky našívané na oděv, případně používané jako přívěšek. Také ovšem mohly sloužit ke spínání honosnějších oděvů u krku. Zejména na lokalitách na Moravě (např. Mikulčice) se gombíky vyskytují v párech po stranách krku. Na archeologických nalezištích v Čechách se gombíky vyskytují i jednotlivě. To může být vykládáno i tak, že se jejich použití na území dnešní Moravy a Čech lišilo. Na Moravě  mohly například sloužit i ke spínání oděvů, zatímco v Čechách sloužily například jako přívěsky. Vysvětlení může být ale i daleko prostší. Za dlouhá léta se gombík mohl prostě ztratit...

Skleněné gombíkyNedalo mi to a zkusil jsem vyrobit maketu skleněného gombíku nad kahanem. Výsledek posuďte sami. Očka jsou vyrobená z tepaného a ohýbaného měděného drátu nebo z chirurgické oceli. Očka by bylo možné vyrobit i například z kanthalu (slitina železa, chromu a hliníku se stopami kobaltu), který používají skláři při výrobě figurek a skleněných květin. Ten je ale poměrně měkký, takže by očka nebyla dostatečně pevná. Velikostí moje gombíky zhruba odpovídají svým předlohám. Menší by nesloužily svému účelu a větší mají tendenci při chladnutí praskat. Kovové jádro zkrátka dělá své. Protože současná technologie umožňuje víc věcí než zvládali běžně velkomoravští řemeslníci, neudržel jsem se a některé gombíky jsem udělal trošku zdobnější než jsou jejich předlohy. Samozřejmě nechybí i vzory dle vlastní fantazie.

Přihlášení

Novinky

11/24/2012 - 14:10
12/18/2011 - 17:01