Nejbližší termíny kurzů: sobota 11.10.2014

Vinuté perly - začátečníci - 3 volná místa 


  Chainmaille -

  základní vazba

 

 

 

Více v Kurzy a workshopy

Jste zde

Domů

Repliky korálků nebo fantasy?

Bylo by více než troufalé tvrdit, že vyrábíme repliky keltských, staroslovanských, velkomoravských, či jiných velmi starých korálků. Osobně tvrdím, že se jedná o pohledové makety, nebo o korálky na motivy těch historických.

Repliky korálků s jedním nálepemDůvodů je hned několik. Ten první je technologický. Zkrátka a dobře používáme současné průmyslově vyráběné sklo dodávané v podobě lampových tyčí a zpracováváme jej na sklářském kahanu technikou vinutých perel. Sem tam se najde někdo, kdo si v rámci nějaké ukázky živé historie troufne vyrobit nějaké vinutky v pícce na dřevěné uhlí, do které se vhání vzduch pomocí měchů nebo se dokonce fouká skrz trubičku ústy. Troufnu si tvrdit, že u nás neexistuje nikdo, kdo by vyrobil, nebo alespoň použil sklo získané technologií blízkou té původní.
Druhý důvod je opět technologický. Již od prvopočátku se korálky vyráběly mnoha různými technikami, které se v různé podobě používají dodnes. Kromě navíjení na kovové nebo keramické jádro byly korálky vyráběny tažením, foukáním, byly odlévány do hliněných forem podobně, jako se dodnes v Africe vyrábějí takzvané ghanské korálky. Velmi záhy bylo známé i mačkání skla. Otvory byly někdy propichovány do žhavé skloviny kovovým nástrojem. Ze všech  těchto technik používáme jednu - vinutí na kovové jádro.
Repliky pravěkých korálkůTřetím důvodem je  velikost. Většina dnešních korálků, včetně těch našich, je větší, než jsou originální předlohy. Sklovina byla vzácná a technologické možnosti byly podstatně omezenější. V dnešní době bychom s korálky věrně kopírujícími originál nejspíš neuspěli, nehledě k tomu, že originály, které se nám dostávají do rukou, vypadaly nejspíše v době, kdy vznikaly, mnohem honosněji.
Posledním důvodem, proč se zdráháme nazvat naše výrobky replikami, jsou vzory. To, co se dochovalo až do dnešních dní a bylo nalezeno archeology, je jen malá část předmětů, které lidem sloužily. Škála různých dekorů byla určitě mnohem širší, než je to, co můžeme vidět v muzeích a archeologických sbírkách. Neváháme tedy popustit trošku uzdu fantazii. Činíme tak s vědomím, že některé námi vyráběné vzory nemusely ve své době existovat třeba z důvodů rituálních.

V případě šperků, které z našich korálků vyrábíme, je situace ještě ošemetnější. Máme k dispozici materiál pocházející z hrobů, navíc spíše zámožnějších jedinců. V nich se nacházely snad šňůry s velkým množstvím různorodých korálků mnohdy pocházejících z různých míst, případně vyrobených v průběhu více generací. Repliky korálků s jedním nálepemPomineme-li to, že organický materiál, tedy vlákno či řemínek, na kterém byly korálky navlečeny, se nám nedochoval, narazíme na fakt, že se jedná o hrob. Při pohřebních rituálech byly často zbraně mrtvých různým způsobem ničeny, spony na oděvech byly rozepnuté, mrtví byli udobřováni dary, konaly se oběti božstvům... Jak se dávní lidé chovali ke skleněným šperkům? Nebyl třeba šperk mrtvého během rituálu rozebrán a nedostal místo něj od každého obětinu na cestu? Různých analogií magických obřadů přetrvávajících až do dnešní doby by se jistě našlo dost a dost.

Kdo chce, může nosit naše fantazie třeba na pravěké nebo středověké téma. Komu se to nelíbí, nechť si vytvoří fantazii svoji vlastní...

Přihlášení

Novinky

11/24/2012 - 14:10
12/18/2011 - 17:01